Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa zdecydowanie wzrosła świadomość na temat higieny i dezynfekcji w miejscach pracy. Przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują skutecznych metod oczyszczania powietrza i powierzchni, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom i klientom. Jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji i dezodoryzacji jest ozonowanie pomieszczeń.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność, proces ozonowania powinien być wykonywany jedynie przez przeszkolonych specjalistów według określonych procedur. Zabieg ozonowania pomieszczeń wymaga styczności z wysokimi stężeniami ozonu, które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Samodzielne ozonowanie może skutkować w podrażnieniu dróg oddechowych, reakcjach alergicznych, ogólnym osłabieniu organizmu i bólach głowy, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniu płuc. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu skorzystaj z profesjonalnej usługi ozonowania pomieszczeń.
Ozon (O₃) to cząsteczka złożona z trzech atomów tlenu, charakteryzująca się bardzo silnym działaniem utleniającym. Dzięki temu skutecznie niszczy struktury komórkowe bakterii, wirusów, grzybów oraz neutralizuje związki zapachowe. Ozonowanie nie usuwa zabrudzeń fizycznych i nie jest też metodą usuwania alergenów takich jak kurz czy sierść – w takich przypadkach konieczne jest wcześniejsze gruntowne sprzątanie.
Celem ozonowania jest dezynfekcja pomieszczeń poprzez wprowadzenie odpowiedniego stężenia ozonu do powietrza w zamkniętej przestrzeni. Używa się do tego specjalistycznego generatora. W odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu ozon równomiernie rozprzestrzenia się w powietrzu, docierając do trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie skutecznej dezynfekcji i dezodoryzacji.
Korzystanie z generatorów ozonu to popularna metoda, którą stosuje się w różnych branżach. Z usług ozonowania korzystają m.in.:
· biurowce,
· galerie handlowe,
· siłownie,
· salony fryzjerskie i kosmetyczne,
· sektor medyczny,
· sektor przemysłowy (np. magazyny)
Zazwyczaj to firmy sprzątające wykonują usługi ozonowania pomieszczeń dla klientów jako część swoich kompleksowych usług.
Przed rozpoczęciem ozonowania, należy zadbać o odpowiednie warunki pomieszczenia. Samo pomieszczenie powinno być uszczelnione, aby uniknąć przenikania ozonu do innych pokojów. Dlatego należy zamknąć wszystkie okna oraz drzwi i pamiętać o wyłączeniu klimatyzacji i innych systemów wentylacyjnych. Oprócz tego ważne jest zabezpieczenie przedmiotów wrażliwych na utlenianie, np. elektroniki i metali. W pomieszczeniu nie powinno być również ludzi, zwierząt oraz roślin, ponieważ wysokie stężenia ozonu są dla nich toksyczne.
Jeśli decydujesz się na ozonowanie klimatyzacji, ona również powinna zostać odpowiednio przygotowana. Specjalista powinien zabezpieczyć jej czujniki, aby ozon ich nie zniszczył. Przed ozonowaniem klimatyzacji warto także wstępnie przeczyścić jej system, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia, które mogą wiązać ozon.
Po przygotowaniu pomieszczenia do ozonowania specjaliści mogą przystąpić do głównej części procesu – generowania ozonu. Wykorzystuje się do tego profesjonalny generator ozonu, który przekształca tlen w ozon. Moc ozonatora zostaje dopasowana do wielkości pomieszczenia i stanu czystości. Następnie ozon zostaje równomiernie rozprowadzony po pokoju.
Czas trwania ozonowania może wynosić od 30 minut do kilku godzin. Zależy to od wielkości pomieszczenia oraz stopnia jego zanieczyszczenia. Po wyłączeniu ozonatora należy zamknąć pokój, aby ozon mógł skutecznie zadziałać. Następnie ozon naturalnie przekształca się w tlen – ten proces może trwać nawet 12 godzin. Konieczne jest po tym dokładne przewietrzenie pomieszczenia. Ponowne bezpieczne korzystanie z pokoju jest możliwe dopiero, kiedy stężenie ozonu spadnie poniżej 0,1 ppm. Aby to określić, korzysta się z miernika stężenia ozonu.
Ozon w stężeniach powyżej 0,1 ppm może być szkodliwy już przy krótkim wdychaniu, dlatego miernik stężenia to nie opcja – to konieczność.
Właściwości ozonu i zabieg ozonowania są przeznaczone w głównej mierze do dezynfekcji powietrza oraz pomieszczeń. Jednakże można wykorzystać ozonatory na inne sposoby. Na przykład w zakładach uzdatniania wody stosuje się proces ozonowania wody pitnej w celu zniszczenia wszelkich bakterii i wirusów w wodzie oraz poprawienia jej smaku. Firmy sprzątające również korzystają z procesu ozonowania wody do mycia powierzchni i neutralizacji bakterii bez konieczności korzystania z detergentów. Przemysł spożywczy również korzysta z ozonatorów do powierzchniowego ozonowania żywności, aby pozbyć się potencjalnych bakterii oraz pestycydów. Ozonowanie to naprawdę wszechstronna metoda dezynfekcji!
Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej wszechstronnych metod dezynfekcji pomieszczeń, wykorzystywana zarówno w biurach, obiektach usługowych, jak i przemyśle. Dzięki silnym właściwościom utleniającym ozon likwiduje bakterie, wirusy, grzyby oraz nieprzyjemne zapachy – nawet w trudno dostępnych miejscach.
Choć zabieg jest wysoce efektywny, wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Tylko przeszkolony personel z odpowiednim sprzętem jest w stanie przeprowadzić go bezpiecznie i zgodnie z procedurami. Źle przeprowadzona usługa ozonowania pomieszczeń może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i sprzętu.
Ozonowanie to nie tylko dezynfekcja powietrza i powierzchni – to także metoda wspierająca nowoczesne podejście do czystości, eliminacji chemii i troski o zdrowie użytkowników przestrzeni.
Potrzebujesz skutecznej i bezpiecznej usługi ozonowania biura lub innego obiektu? Skontaktuj się z nami – doradzimy, zaplanujemy i przeprowadzimy cały proces profesjonalnie. Razem zadbamy o przestrzeń, która spełnia najwyższe standardy higieny i komfortu.