Wyceń Sprzątanie!
Home Blog Porady Co wpływa na cenę usługi utrzymania czystości?

Co wpływa na cenę usługi utrzymania czystości?

Co tak na prawdę wpływa na cennik firmy sprzątającej i ceny usług sprzątania?

Na korzystanie z usług profesjonalnych firm sprzątających decydują się klienci z różnych branż – od przemysłu ciężkiego po służbę zdrowia. Fachowcy utrzymują czystość w biurach, magazynach, halach produkcyjnych czy placówkach handlowych, a to tylko część z obsługiwanych przez nich obiektów. Zakres wykonywanych prac może być naprawdę szeroki, a zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej daje wiele korzyści – przede wszystkim zapewnia wygodę i oszczędność czasu. Przy wyborze konkretnej oferty klienci kierują się między innymi cennikiem świadczonych usług. Od czego zależy to, ile zapłacimy za utrzymanie czystości w danym obiekcie?

Metraż i charakter sprzątanego miejsca

Zanim firma sprzątająca rozpocznie swoją pracę, musi dobrze zapoznać się z miejscem, w którym będzie dbać o czystość i porządek. Przede wszystkim ustala wielkość i charakter danego obiektu. Może to zrobić na podstawie informacji uzyskanych od potencjalnego klienta albo przeprowadzić wizję lokalną, pozwalającą dobrać rodzaj wykonywanych zadań oraz określić ich koszt. Ceny sprzątania zależą przede wszystkim od wielkości obiektów czy pomieszczeń, w jakich mają zostać zrobione porządki. Metraż często decyduje też o liczbie pracowników przydzielonych do danego zadania. Część firm podaje ceny za metr kwadratowy lokalu, co ułatwia wyliczenia. Inne dokonują kalkulacji dopiero po dokładniejszym zapoznaniu się ze szczegółami zlecenia.

Na cenę sprzątania wpływa również specyfika obiektu, w którym ma być utrzymywana czystość. O tym, jakie prace zostaną wykonane i jakich środków czystości czy urządzeń należy użyć, decyduje charakter danej branży. Przykładowo w laboratoriach, poczekalniach przychodni czy gabinetach lekarskich trzeba szczególnie zadbać o sterylność. Sprzątanie w restauracjach czy hotelach ma służyć utrzymaniu wysokiego poziomu higieny. Z kolei prace przeprowadzane w fabrykach wymagają dokładnego i umiejętnego czyszczenia maszyn i taśm produkcyjnych. Określenie charakteru danego obiektu pozwoli ustalić rodzaj i zakres wykonywanych zadań. Z kolei te czynniki będą przydatne w przygotowaniu indywidualnej wyceny usług dokładnie odpowiadających specyfice konkretnej branży.

Czas pracy

Na koszt wynajęcia firmy sprzątającej wpływ ma też ilość czasu potrzebna na wykonanie wszystkich obowiązków. Cena za usługę utrzymania czystości zależy więc od tego, jak bardzo skomplikowane i wymagające jest zlecenie. Pozbycie się trudnych do usunięcia zabrudzeń może być pracochłonne, szczególnie gdy wysprzątany ma zostać zakład o dużej powierzchni. Warto jednak wiedzieć, że czas pracy firmy sprzątającej skraca wykorzystywanie skutecznej chemii i nowoczesnych maszyn, a także regularne dbanie o porządek.

Częstotliwość sprzątania

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę usługi utrzymania czystości jest częstotliwość wykonywania prac. Klient może ustalić, jak często firma sprzątająca ma odwiedzać dany obiekt, by zająć się powierzonymi jej obowiązkami. Do wyboru są usługi regularne i jednorazowe. W przypadku cyklicznego sprzątania zostaje ustalony grafik. Pracownicy firmy mogą dbać o czystość raz na tydzień (a nawet rzadziej) lub przez siedem dni w tygodniu. Klienci decydujący się na usługi jednorazowe korzystają z pomocy specjalistów od sprzątania zwykle w nagłych przypadkach, przy większych wyzwaniach i szczególnych okazjach (takich jak remonty i przeprowadzki) albo jeżeli chcą zlecić zadania wymagające użycia profesjonalnego sprzętu i doświadczenia, takie jak prace wysokościowe.

Usługi w formie cyklicznej mogą być tańsze, dlatego że czystość w danym obiekcie utrzymywana jest regularnie, co ułatwia dbanie o porządek. Poza tym przy dłuższej współpracy firmy sprzątające mogą oferować pakiety usług i nagradzać wiernych klientów specjalnymi propozycjami cen.

Zakres prac

Cena usług porządkowo-czystościowych zależy także od zakresu wykonywanych prac. Tak, jak zostało wspomniane powyżej, decyduje o nim charakter konkretnego lokalu oraz specyfika danej branży. Warto również wiedzieć, że na rodzaj i liczbę zadań wpływa również typ czyszczonych powierzchni. O cenie usług utrzymania czystości może decydować też zlecenie usług dodatkowych takich jak dbanie o zaopatrzenie biur w niezbędne artykuły higieniczne albo koszenie trawników przy danym lokalu. Ponadto zadania trudne czy nietypowe mogą kosztować więcej, na przykład dlatego, że ich wykonanie okazuje się niebezpieczne. Przykładami takich zadań są prace wysokościowe i usługi alpinistyczne.

Jakość, profesjonalizm i wykorzystanie skutecznych środków

W przypadku ceny sprzątania biur i innych obiektów duże znaczenie ma też jakość świadczonych usług. Stawki ustalane przez firmy odzwierciedlają ich wiedzę, umiejętności, doświadczenie i profesjonalizm. Często wiążą się z tym, że dane przedsiębiorstwo zatrudnia wysoce wyspecjalizowaną kadrę, używa profesjonalnych środków czystości i nowoczesnego sprzętu. Cena odpowiada więc gwarantowanej jakości, przy czym warto wiedzieć, że koszt zlecenia sprzątania fachowcom nadal okazuje się niewielki, jeżeli weźmie się pod uwagę możliwe korzyści związane z optymalizacją kadrowo-płacową i zaoszczędzeniem cennych zasobów, które uda się przeznaczyć na rozwój swojego biznesu.

Wśród czynników mających największy wpływ na cenę usług sprzątających można wyróżnić metraż i charakter obiektu, zakres obowiązków oraz tryb i czas pracy. O koszcie utrzymania czystości decyduje też oferowana jakość realizacji. Dzięki takiej ilości danych można samodzielnie oszacować, ile trzeba zapłacić za usługi utrzymania czystości. Wspomniane informacje pozwalają też na przygotowanie indywidualnej oferty cenowej. Jej opracowanie może poprzedzać przekazanie szczegółów zlecenia firmie sprzątającej lub konsultacja z wizją lokalną, dająca szansę na precyzyjne dopasowanie rodzaju i zakresu usług do specyfiki danego obiektu i potrzeb zlecającego.

Sprawdź inne wpisy:
2024-06-03
Jak uzyskać ulgę na PFRON?
Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 25 osób są zobowiązane do płacenia składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - PFRON. Składki te stanowią znaczny koszt, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz legalnie i łatwo oszczędzić na składkach na PFRON. Czym jest PFRON? PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest […]
Czytaj dalej >
2024-04-16
Czy warto zlecić sprzątanie w biurze firmie sprzątającej?
Utrzymanie biura w należytej czystości jest ważne dla komfortu i efektywności pracy personelu. Regularne sprzątanie może też uchronić drukarki, komputery i inne sprzęty wykorzystywane na co dzień przed spadkiem wydajności spowodowanym zaleganiem kurzu. Schludna i uporządkowana przestrzeń biurowa to także wizytówka firmy, przekonująca klientów o dobrym zorganizowaniu zespołu i jego działań. Powodów, dla których należy […]
Czytaj dalej >
2024-03-27
Jak działa firma sprzątająca?
Firma sprzątająca powinna działać tak żeby każdy klient był zadowolony z jej usług, a  pomieszczenia, biurowce, hale przemysłowe czy magazyny były wyczyszczone, posprzątane według wymogów klienta, a także obowiązujących standardów.   Ale zanim klient będzie mógł ocenić efekt pracy firmy sprzątającej, którą zatrudnił musi ją wybrać, przejść przez cały proces poszukiwania, sprawdzania i rozmów z firmami, które świadczą usługi sprzątające. […]
Czytaj dalej >
2021-07-27
Pocovidowa rzeczywistość biurowa, jaka będzie?
Powoli zaczynamy być świadkami powrotu do życia i rzeczywistości sprzed pandemii COVID-19. Restauracje, muzea, kina, wszystko jeszcze bardzo ostrożnie i z zachowaniem wymogów higienicznych, ale zaczyna się otwierać.  Praca z domu nie taka popularna Podczas pandemii jako jedne z pierwszych zostały zamknięte biura, a pracowników kierowano na home office czyli pracę z domu. Przed wybuchem […]
Czytaj dalej >
Wyceń Sprzątanie!
Copyright © 2021 Czysty Efekt
crossmenuarrow-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram